Al. Jerozolimskie 184 b / 02-486 Warszawa
22 489 89 01
BricsCAD Shape

Poznaj

SHAPE

Twórz projekty 3D prosto i przyjemnie

Wojciech Fiłonowicz, Inżynier Oprogramowania CAD, Vector Software

Kilka tygodni temu, Bricsys udostępnił zupełnie nowe narzędzie – BricsCAD Shape. Co ciekawe, oprogramowanie jest całkowicie darmowe również do użytku komercyjnego.

Czym więc jest BricsCAD Shape?

Bezpośrednio od Producenta dowiedzieliśmy się, że przeznaczeniem programu jest upowszechnianie tworzenia modeli przestrzennych wśród ogółu ludzi. Shape ma być narzędziem, za pomocą którego w łatwy sposób przeniesiemy naszą koncepcję do wirtualnej przestrzeni 3D.

Ogół ludzi? Przecież obsługa programów CAD, ze względu na stopień skomplikowania, jest zarezerwowana praktycznie tylko dla inżynierów. Shape jest jednak inny. W stosunku do BricsCAD, ma znacznie uproszczony wachlarz narzędzi, z którymi powinien sobie poradzić każdy zainteresowany.

Ludziom postronnym to właśnie tworzenie płaskich rysunków stwarza najwięcej problemów.

Inżynierom tradycjonalistom, którzy mieli (lub wciąż mają) styczność z rysowaniem ręcznym, może wydać się dziwne, że Bricsys chce zachęcić “nie-inżynierów” czymś tak skomplikowanym jak modelowanie przestrzenne, pomijając proste szkicowanie płaskie.

Osoba bez doświadczenia w CAD, dużo lepiej poradzi sobie z modelowaniem 3D, bo jest to znacznie bardziej naturalne. Rysowanie płaskie wymaga ogromnej wyobraźni oraz znajomości zasad, dzięki którym inżynierowie są w stanie na podstawie płaskiego rysunku, stworzyć rzeczywisty obiekt.

Dodatkowo, na kanale Youtube, Bricsys udostępnił całą serię samouczków, za pomocą których w 30 minut można przyswoić sobie większą część możliwości programu.

Druga część wprowadzenia do BricsCAD Shape zostanie opublikowana niebawem.

Related Posts

1 comment

Bricscad Shape to rewelacyjne narzędzie darmowe łączące CAD 3D z budownictwem będące jednocześnie zachętą to użycia programu Bricscad BIM łączącego w sobie CAD 2D, CAD 3D oraz moduł Platinum dla przemysłu i BIM dla budownictwa wraz z otwartością na klasyczne polskie i zagraniczne nakładki operującymi także w środowisku ACAD. Bricscad Shape powinien mieć na swoim komputerze każdy inżynier związany z budownictwem mogąc w nim otwierać także pliki różnych systemów CAD operujących formatem DWG. Można w nim wczytywać także pliki programu SketchUp. W Bricscad Shape można zamodelować cały budynek i różne elementy jego konstrukcji wraz z funkcją przenikania profili stalowych, parametryczne komponenty okien, drzwi itd. uzyskując model 3D trudny do stworzenia w klasycznym CAD-zie jeśli nie posiada on nakładek specjalnych. Jeśli wczytamy ten model do Bricscad BIM zostanie on poprawnie rozpoznany w sensie BIM i sklasyfikowany w ujęciu IFC mogąc być podstawą dalszego projektowania szczegółowego i tworzenia dokumentacji. System rozwija się i ciekawe co przyniesie wersja 20 ;]

Zostaw komentarz