BricsCAD czy AutoCAD co wybrać?
ul. Al. Jerozolimskie 184B, 02-486 Warszawa
+48 22 489 89 00

BricsCAD czy AutoCAD – co wybrać?

Zastanawiacie się nad tym jaki program CAD wybrać? Co jest lepsze BricsCAD czy AutoCAD? Jaka jest zasadnicza różnica w podejściu do klienta? lub który z tych programów jest bardziej przyjazny dla użytkownika.

Jeśli jesteście zainteresowani zapraszamy do czytania!

Zatem BricsCAD czy AutoCAD?


Firma Autodesk
oferuje przeszło 100 pakietów oprogramowania, w tym ponad dwadzieścia wariantów samego AutoCAD’a. Oferta obejmuje zarówno specjalistyczne wersje przeznaczone do architektury czy inżynierii lądowej jak i pakiety łączone – tzw. kolekcje programów. Tak duży wybór jest imponujący, jednak potencjalny użytkownik może mieć problem z określeniem, którego programu lub pakietu potrzebuje.

 

bricscadBricsys, w porównaniu do Autodesk nie jest ogromną korporacją. Jej początki sięgają konsorcjum ITC. Niektórzy użytkownicy mogą pamiętać, że bardzo wczesne wersje BricsCAD były związane z IntelliCAD. Po pewnym okresie wspólnego rozwoju, twórcy BricsCAD podjęli decyzję o napisaniu zupełnie nowego kodu i odłączeniu się od konsorcjum. Od V10 BricsCAD był już całkowicie niezależnym oprogramowaniem, a od V12 znacząco zwiększył swoją funkcjonalność dzięki współpracy z firmą LEDAS. Dziś, BricsCAD wyposażony jest w wiązania 3D, arkusze blach, BIM, modelowanie powierzchniowe, deformacje 3D oraz wiele innych funkcji, których nie znajdziemy w IntelliCAD.

Mnogość pakietów AutoCAD’a

Mnogość pakietów może być problematyczna dla mniejszych firm. Istnieje prawdopodobieństwo, że oprogramowanie kluczowe w Twojej firmie, przestanie przynosić korzyści producentowi, co skutkuje zazwyczaj wycofaniem pakietu. Autodesk doskonali produkty w celu zwiększenia zysków na rzecz swoich udziałowców, więc oprogramowanie, którego używasz z różnych powodów może stać się niedostępne.

Dla przykładu, Autodesk wstrzymał rozwój oprogramowania do zarządzania konstrukcjami Constructware, porzucając użytkowników pakietów takich jak: Generic CADD (uboższa wersja CAD), Actrix Technical (moduł do tworzenia wykresów), StudioDesk (bazujący na AutoCAD modeler 3D), 123D.com, Impressions (narzędzie do renderingu).

Bricscad czy Autocad
Początki BricsCAD’a 🙂

AutoCAD, a wysoka cena?

Jako duża firma Autodesk zmuszony jest do utrzymywania wysokich cen. Od lutego 2016 roku Autodesk wprowadził obowiązkową czasową subskrypcję, co oznacza, że licencje wieczyste nie są już w sprzedaży. Nowa polityka ma na celu pozyskanie więcej pieniędzy od swoich klientów. Kupując program na trzy lata, zapłacimy więcej, niż wcześniej za wieczystą licencję.

W przypadku, gdy nie wykupimy przedłużenia po upływie okresu subskrypcji (dostępnego w pakietach: miesięczny, roczny, dwu i trzy letni), oprogramowanie firmy Autodesk przestanie działać po 30 dniach. Za wieczystą licencję BricsCAD zapłacimy średnio czterokrotnie mniej niż za czasową subskrypcję AutoCAD przy równorzędnej funkcjonalności. Dodatkowo, licencja czasowa wiąże się z ryzykiem utraty dostępu do projektów CAD w przypadku problemów finansowych firmy.

Kruczki w umowie

Przed instalacją programu, użytkownicy muszą zgodzić się na dość uciążliwe warunki licencyjne narzucone przez Autodesk. Większość ludzi nie zapoznaje się szczegółowo z zapisami EULA (end user license agreements). Nic w tym dziwnego, ponieważ tekst jest długi i trudny do czytania. NIEKTÓRE SEKCJE NAPISANE SĄ WIELKIMI LITERAMI, CO SKUTECZNIE ZNIECHĘCA DO LEKTURY.

Po przeczytaniu całości możemy być zszokowani faktem, że wyrażamy zgodę, aby Autodesk wysłał swoich agentów do naszego domu lub biura w poszukiwaniu nieautoryzowanych kopii. Co więcej, EULA zabrania użytkownikom podróżowania za granicę z urządzeniem, na którym zainstalowane jest oprogramowanie Autodesk. Zatem, nim wsiądziemy do samolotu, musimy odinstalować AutoCAD z naszego komputera. Autodesk tłumaczy ten fakt ochroną sprzedaży regionalnej, zupełnie nie zwracając uwagi na globalizację biznesu. To tylko kolejny przykład na to, że Autodesk utracił kontakt ze swoimi użytkownikami.

BricsCAD = prosty wybór?

“Bricsys, w odróżnieniu od Autodesku, daje użytkownikom prosty wybór, oferując tylko jeden pakiet oprogramowania w trzech poziomach funkcjonalności oraz trzy dodatki”

Poniżej lista przedstawiająca ofertę Bricsys:

BricsCAD Classic Podstawowa wersja oprogramowania CAD umożliwiająca rysowanie 2D oraz ograniczone modelowanie 3D
BricsCAD Pro Wszystkie funkcje dostępne w wersji Classic oraz:

Modelowanie bezpośrednie 3D, rendering, generowanie rzutów z modelu 3D,  API, dostęp do dodatku Communicator

BricsCAD Platinum Wszystkie funkcje dostępne w wersji Pro oraz:

Parametryzacja 3D, złożenia mechaniczne, dostęp do dodatków BIM i Sheet Metal

Dodatki:
BIM Modelowanie informacji o budynkach oraz wymiana plików IFC
Communicator Wymiana plików standardowych oraz zastrzeżonych formatów MCAD
Sheet Metal Projektowanie arkuszy blach oraz generowanie plików kompatybilnych z CAM

 

Communicator wymaga wersji Pro lub Platinum, BIM i Sheet Metal wymagają licencji Platinum.

Zestawienie to prowadzi do wniosku, iż oferta Bricsys jest łatwa do zrozumienia, cena bardzo przystępna, a subskrypcja dobrowolna.

Bricsys nie grozi swoim użytkownikom wysyłaniem agentów do ich domów, a zapisy licencyjne pozwalają na używanie programu BricsCAD na całym świecie. Bricsys dba o interesy swoich klientów i konsekwentnie wyciąga wnioski z błędów popełnianych przez Autodesk. W porównaniu BricsCAD czy AutoCAD, ten pierwszy gwarantuje prosty wybór, bez żadnych kruczków w umowie oraz podobny poziom funkcjonalności.

Zatem BricsCAD czy AutoCAD ? Odpowiedź należy do Państwa:)

bricscad czy

Leave a reply

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.