Dobór odpowiedniego komputera do BricsCAD - System sprzedaży biletów, oprogramowanie CAD
ul. Al. Jerozolimskie 184B, 02-486 Warszawa
+48 22 489 89 00

Dobór odpowiedniego komputera do BricsCAD

Więcej rdzeni czy więcej GHz? Odpowiedź może być zaskakująca.

Patrick Hughes, autor „CadTempo” – zestawu narzędzi do badania wydajności programów CAD, testował BricsCAD na różnych zestawach komputerowych i doszedł do interesujących wniosków, z którymi warto się zapoznać przed zakupem stacji roboczych.

BricsCAD Komputer

Czym są rdzenie?

Dwie pozycje są bardzo ważne podczas wyboru procesora:

  1. szybkość (w GHz)
  2. ilość „rdzeni”

Przyjrzyjmy się aktualnej serii Intel Core i7. Przy większości procesorów i7 znajdziemy opis „quad core”. Oznacza to, że wewnątrz procesora znajdują się cztery mikro-kodowe jednostki wykonawcze (rdzenie). Spotkamy się również z pojęciem „wątków”, które są wirtualnymi procesorami. System zastosowania wielu wątków nosi nazwę HTT (Hyper-Threading Technology).

Dzięki niemu, jesteśmy w stanie w bardziej efektywny sposób wykorzystać fizyczne rdzenie procesora. Każdy rzeczywisty rdzeń dzieli się na dwa wirtualne rdzenie lub wątki. Czterordzeniowy procesor pracuje więc na ośmiu wirtualnych wątkach.

Co to oznacza? Przy użyciu czterordzeniowego procesora do pracy z BricsCAD (lub innym programem CAD) wykorzystane zostanie maksymalnie 12,5 % wydajności komputera. Nie 25 %, a właśnie 12,5 %, ponieważ procesor i7 pracuje na ośmiu wirtualnych wątkach (100/8=12.5).

Co proponujemy, aby CAD działał szybciej?

Najszybsze procesory do CAD, to te, które posiadają najwyższe taktowanie zegara pojedynczego rdzenia. Im wyższe, tym lepsze, ale nie warto wydawać przesadnie dużej ilości pieniędzy na tylko trochę lepszy procesor.

Dodatkowo zalecamy zastosowanie dysku SSD jako głównego nośnika, na którym zostanie zainstalowany system operacyjny oraz BricsCAD. Szybki dysk SATA (klasyczny) może służyć, jako drugi nośnik danych. Pamięć RAM jest stosunkowo niedroga, dlatego warto zakupić przynajmniej 16 GB, a najlepiej 32 GB. Dla mniej wymagających użytkowników 8 GB RAM wystarczy w zupełności do płynnej pracy z BricsCAD.BricsCAD komputer

Na koniec zostaje nam wybór karty graficznej

Aktualnie, większość kart dostępnych na rynku świetnie współpracuje z BricsCAD. Przyzwoitą wydajność uzyskamy nawet podczas edycji modeli 3D w „renderowanym” stylu wizualnym. Warto mieć świadomość, że podczas pracy na modelach 3D, najczęściej ogranicza nas procesor (CPU), a nie karta graficzna (GPU). Jeżeli masz dużo do czynienia z renderingiem, wysokiej klasy karta graficzna będzie miała znaczący wpływ na wydajność.

Podsumowując najlepsze zestawienie to:

  • Procesor o jak najwyższym taktowaniu zegara (w GHz)
  • Dysk systemowy SSD
  • 16 – 32 GB RAM
  • Dedykowana karta graficzna