Innowacyjne funkcjonalności BricsCAD. Poznaj je wszystkie!
ul. Al. Jerozolimskie 184B, 02-486 Warszawa
+48 22 489 89 00

Innowacyjne funkcjonalności BricsCAD – część 1

Unikalne funkcjonalności BricsCAD

BricsCAD nie powinien być traktowany jako program, którego jedyną zaletą jest możliwość używania funkcji znanych z AutoCAD, ponieważ posiada wiele własnych, innowacyjnych rozwiązań. Zaliczają się do nich między innymi: nowe polecenia i zmienne systemowe, wsparcie dla systemów operacyjnych innych niż Windows, wbudowane modelowanie bezpośrednie 3D, wiązania 3D, brak dodatkowych opłat dla deweloperów aplikacji oraz korzystniejsza cena oprogramowania.

Dodatkowe polecenia i zmienne systemowe

BricsCAD obsługuje niemalże wszystkie polecenia dostępne w AutoCAD. Posiada również wiele przydatnych narzędzi i funkcjonalności, których nie znajdziemy w AutoCAD.

Przykładowo, w BricsCAD jest więcej możliwości zaznaczenia obiektów, niż w AutoCAD (m.in. zaznaczenie okręgiem czy wybór elementów poza zaznaczonym obszarem). Dostępne są polecenia do zarządzania rozszerzonymi danymi obiektu (w AutoCAD tylko przez programowanie) oraz do bezpośredniej edycji modeli 3D i arkuszy blach (niedostępne w AutoCAD).

Sheet metal: Rozwijanie arkusza blachy w module Sheet Metal
Rozwijanie arkusza blachy w module Sheet Metal

Ustawienia i Eksplorator rysunku

Ustawienia programu AutoCAD są przechowywane w wielu lokalizacjach. Do niektórych ustawień dostęp jest trudny, a do innych niemożliwy (nawet przez zmienne systemowe). Dla kontrastu, w BricsCAD wszystkie ustawienia i zmienne systemowe zebrane są w jednym oknie ustawień. Podobnie wygląda sytuacja z ustawieniami elementów rysunku (warstw, tekstów, bloków itd.).

W BricsCAD wszelkie informacje i opcje obiektów, znajdują się w tzw. Eksploratorze rysunku, który dodatkowo umożliwia łatwe ich przenoszenie pomiędzy rysunkami.

Unikalne Funkcjonalności BricsCAD
Przenoszenie danych do nowego rysunku przez Eksplorator rysunku

Kursor Quad

Unikalną funkcjonalnością w BricsCAD jest kursor Quad. Po wskazaniu elementu (linii, kreskowania czy obiektu 3D), program wyświetli najważniejsze informacje na jego temat. Po poruszeniu kursora w kierunku wyświetlonych danych, Quad wyświetli najczęściej używane polecenia dla tego typu obiektu. Gdy żaden obiekt nie jest zaznaczony, menu Quad pojawia się po kliknięciu prawym przyciskiem i wyświetla proponowane polecenia do rysowania. Narzędzia w menu Quad można dostosować do swoich preferencji.

Unikalne funkcjonalności BricsCAD
Szybkie wybieranie poleceń za pomocą kursora Quad

Modelowanie bezpośrednie i wiązania 3D

Rozpatrując możliwości w projektowaniu 3D, BricsCAD znacząco wyprzedza AutoCAD. Wersja Platinum umożliwia korzystanie z wiązań 3D oraz intencji projektowych (funkcje niedostępne w AutoCAD), a dodatkowo geometryczne i wymiarowe wiązania 2D (niedostępne w AutoCAD Lt.).

Do modelowania złożeń, BricsCAD używa plików .dwg dla poszczególnych elementów, ale otwiera również złożenia z innych programów, takich jak Solidworks czy Inventor. BricsCAD umożliwia przeprowadzanie analiz kinematycznych poruszających się elementów, ale również modelowanie arkuszy blach (Sheet Metal) i informacji o budynkach (BIM). Żadnej z tych funkcjonalności nie znajdziemy w AutoCAD.

Funkcjonalności BricsCAD
Zmiana wielkości jednego otworu powoduje zmianę                                                                                                             wszystkich podobnych elementów

Podsumowując innowacyjne funkcjonalności BricsCAD to:

  • Dodatkowe polecenia i zmienne systemowe
  • Ustawienia i Eksplorator rysunku
  • Kursor Quad
  • Modelowanie bezpośrednie i wiązania 3D
  • Najlepsze wsparcie na rynku – sprawdź rozmawiając z naszymi specjalistami

Chcesz porozmawiać o funkcjonalnościach BricsCAD? Zapraszamy do rozmów z naszym specjalistą w prawym dolnym rogu – CHAT

Leave a reply

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.