Nowości w BricsCAD V18 - System sprzedaży biletów, oprogramowanie CAD
ul. Al. Jerozolimskie 184B, 02-486 Warszawa
+48 22 489 89 00

Nowości w BricsCAD V18

BricsCAD V18 jest dostępny od Listopada ubiegłego roku. Producent oprogramowania zdążył już nas przyzwyczaić, że co roku zwiększa wydajność i stabilność programu. Łatwo jest sprawdzić kryterium szybkości – chociażby wczytując bardzo duże pliki obrazów. Co do stabilności – ciężko zauważyć różnicę w stosunku do poprzedniej wersji, bo zarówno V16 i V17 praktycznie nie miały problemów z ciągłością pracy. Poza oczywistymi usprawnieniami programu, dodano wiele nowych funkcji, najważniejsze opisano poniżej.

 

BricsCAD V18

Rysowanie 2D

 • Porównanie rysunków .dwgPorównanie rysunków dwg

Często mamy problem z określeniem, która wersja danego projektu jest ostateczna. W folderze mamy dwa rysunki, ale właściwie nie wiemy czym się różnią. W BricsCAD V18 bardzo łatwo jesteśmy w stanie porównać pliki. Użycie funkcji skutkuje oznaczeniem kolorem różnic oraz wyszczególnienie ich w przeglądarce struktury (gdzie możemy łatwo zaznaczyć modyfikowane elementy). Porównanie dwg umożliwia również połączenie rysunków. Wystarczy jedynie wybrać które zmiany mają zostać zachowane, a które pominięte.

 • Obsługa dwg 2018

Obsługa dwg 2018Od najnowszego wydania, AutoCAD wprowadził kolejną wersję plików dwg. Na szczęście BricsCAD V18 umożliwia otwieranie i zapisywanie plików dwg 2018. Chcąc uniknąć problemów z wymianą plików, warto posiadać aktualną wersję programu.

 • Panel zawartości

Za pomocą usprawnionego panelu zawartości, jesteśmy w stanie wstawiać bloki z innych rysunków bez konieczności ich otwierania. Wystarczy wybrać katalog w którym znajdują się rysunki i od razu pojawia się podgląd bloków, które możemy wstawić do aktualnego pliku przez proste przeciągnięcie.

Modelowanie 3D

 • Przycięcia w rzutniach

Przycięcia w rzutniachW wersji 18, dodano możliwość przypisania konkretnego widoku przyciętego do danej rzutni. Oznacza to, że w kilku rzutniach możemy przedstawić model w różnych przekrojach.

 • Manipulator

Narzędzie to pojawia się na zaznaczonym obiekcie (gdy chwilę dłużej przytrzymamy lewy przycisk myszy). Za pomocą Manipulatora możemy bardzo łatwo dokonać operacji: przemieszczania, obrotu czy kopiowania.

 • Wirtualny spacer

Czysty ekranW najnowszej wersji mamy możliwość przespacerować się po naszym modelu. Możemy wybrać opcję chodzenia lub latania, dodatkowo ustawiamy szybkość przemieszczania się. Funkcja umożliwia wykorzystanie okularów VR.

 • Czysty ekran

Jest to narzędzie za pomocą którego możemy jednym kliknięciem schować wszystkie (lub wybrane) panele i paski narzędzi – tak aby maksymalnie powiększyć obszar roboczy. Pierwotnie, funkcja miała jedynie ułatwić prezentację modelu. Z czasem okazało się, że w trybie ‘czysty ekran’ bardzo wygodnie się modeluje dzięki narzędziom Quad oraz Manipulator (możemy używać większości funkcji bez standardowego menu).

 Projektowanie mechaniczne

 • Rozsunięte złożenie i znaczniki elementów

Dodano możliwość przedstawienia rozsuniętych elementów złożenia, dzięki czemu są lepiej widoczne i łatwiejsze do opisania. Oznaczenie obiektów dodatkowo ułatwiają inteligentne znaczniki .

 • Parametryczne szyki

Parametry szyku, takie jak: ilość elementów, odległość między obiektami oraz wiele innych – mogą być teraz użyte do utworzenia parametrycznego bloku.

Arkusze Blach

 • Eksport zaawansowanych złożeń

Bardzo przydatna funkcja, która przetwarza wszystkie blachy modelu składającego się z wielu elementów. W ustalonym miejscu tworzy pliki rozwinięć 2D. Dodatkowo otrzymujemy raport HTML, gdzie przedstawione są wszystkie obiekty oraz ich rozłożenia wraz z niezbędnymi informacjami.

 • Wyciąganie blachy z polilinii

Narzędzie to pozwala wyciągnąć arkusz blachy z naszkicowanej polilinii.

 • Tworzenie wgłębień z linii

Pozwala utworzyć wgłębienia na modelu arkusza blachy na podstawie narysowanych linii.