Relacja z Konferencji Bricsys 2017 - System sprzedaży biletów, oprogramowanie CAD
ul. Al. Jerozolimskie 184B, 02-486 Warszawa
+48 22 489 89 00

Relacja z Konferencji Bricsys 2017

W bardzo malowniczym miejscu odbyła się tegoroczna międzynarodowa konferencja Bricsys. W samym sercu Paryża, w muzeum Luwru, zaprezentowano najnowszą wersję programu BricsCAD V18 oraz przedstawiono przyszłość CAD związaną z popularnym rozszerzeniem plików .dwg.

W spotkaniu uczestniczyły zarówno firmy partnerskie Bricsys, twórcy aplikacji oraz klienci. Poniżej relacja z konferencji Bricsys 2017.

Jako pierwszy wystąpił dyrektor generalny Bricsys – Erik De Keyser. Przedstawił plan konferencji oraz koncepcję rozwoju programu BricsCAD.Konferencja BricSYS 2018 - BricsCAD 2018

Przyszłość rozszerzenia DWG omówił dyrektor generalny ODA Neil Peterson. Plany utrzymania rozwoju formatu DWG to bardzo dobra wiadomość dla inżynierów na całym świecie. Wiele programów CAD faworyzuje „swój” format plików, co utrudnia wymianę danych. BricsCAD inwestuje w DWG – najpopularniejszy format plików rysunkowych na świecie.

Konferencja BricSYS 2018 - BricsCAD 2018a

W kolejnej części omówiono nowości BricsCAD V18. Program prezentował się bardzo dobrze dzięki nowemu trybowi modelowania „cleanscreen”, który maksymalnie zwiększa obszar roboczy programu. Poniżej Hans De Backer, dyrektor rozwoju BricsCAD, prezentuje narzędzie „manipulator”.

Pomimo, że BricsCAD znany jest ze swojej szybkości, jeszcze poprawiono jego osiągi. Podczas konferencji przedstawiono bardzo sprawne działanie z wczytanym 20 gigapikselowym obrazem. Operacje przybliżania i oddalania działały płynnie, nawet po procentowych zmianach przezroczystości. Ciekawym eksperymentem było porównanie z innym programem CAD, który używa podobnego narzędzia do wykrywania kolizji. BricsCAD zdecydowanie wygrał to starcie wyszukując kolizje spośród ponad 200 tysięcy elementów w rekordowe 8 sekund! Konkurencyjny program potrzebował na tę samą operację ponad 8 minut.

Inne wybrane nowości w BricsCAD V18:

 • Obsługa formatu DWG 2018 (odczyt i zapis);
 • Obsługa obiektów Civil 3D;
 • Nowy silnik graficzny;
 • Nawigacja do poruszania się wewnątrz modelu;
 • Wsparcie dla myszy 3D.

Następnie przewidziana była krótka przerwa, podczas której uczestnicy mieli okazję spróbować tradycyjnych francuskich potraw oraz podzielić się wrażeniami przy filiżance kawy.

Dlaczego BricsCAD Platinum?

Ilya Tatarnikov i Christian Lecomte zademonstrowali import brył z plików STEP w BricsCAD V18. Automatyczna generacja parametrów odbyła się w mgnieniu oka.

Konferencja BricSYS 2018 - BricsCAD 2018b

W dalszej części, panowie z Bricsys przekonywali dlaczego BricsCAD Platinum jest najlepszym wyborem do modelowania złożeń mechanicznych. Importowanie modeli z innych programów, nadawanie parametrów czy intencji projektowych, edycja brył  – wszystko odbywało się bardzo płynnie. Widzowie mogli odnieść wrażenie, że modelowanie złożeń mechanicznych w BricsCAD to dobra zabawa ; – ) .

Warto pamiętać, że BricsCAD jest jedynym systemem umożliwiającym inteligentne modelowanie zarówno budynków jak i obiektów mechanicznych. Wszystko odbywa się w formacie .dwg, co znacząco usprawnia współpracę pomiędzy współwykonawcami projektu.

BricsCAD BIM

Sądząc po widoku ludzi robiących zdjęcia i nagrywających filmy swoimi smartfonami – była to najciekawsza i najbardziej wyczekiwana część konferencji. Panowie Kevin Settlemyre, Pieter Clarysse i Jacob De Sutter zaprezentowali nowości w BricsCAD BIM – module z którym wiązane są wielkie nadzieje. Technologia BIM staje się w Polsce coraz bardziej popularna, jednak użytkownicy zmuszeni są płacić gigantyczne pieniądze za oprogramowanie innych firm. BricsCAD BIM jest kilkukrotnie tańszy od swoich konkurentów, dlatego może być kamieniem milowym rozwoju tej technologii. Już rok temu wzbudził bardzo duże zainteresowanie swoją funkcjonalnością, między innymi możliwością importu i eksportu plików IFC.

Konferencja BricSYS 2018 - BricsCAD 2018c

Jakie funkcjonalności zaprezentowano w tym roku?

 • Import oraz eksport plików IFC jest w pełni certyfikowany przez BuildingSmart – międzynarodową organizację związaną z wymianą danych projektowych. Jest to ważna informacja w kontekście wymiany danych z innymi programami technologii BIM.
 • Zaprezentowano ciekawą funkcję BIM Suggest umożliwiającą łatwe łączenie elementów BIM. Podczas prezentacji przygotowano przykładowe połączenie ściany i podłogi, po czym program sam znalazł pozostałe miejsca, gdzie można zastosować takie samo rozwiązanie.
 • Parametryczne szyki elementów BIM pozwalają łatwo kontrolować ilość i rozmieszczenie powtarzających się obiektów.
 • Kreator parametrycznych okien umożliwia tworzenie tego typu obiektów o dowolnym kształcie.
 • Polecenie BIMFY automatycznie identyfikuje i klasyfikuje elementy budynku.
 • Tworzenie konstrukcji stalowych. Narzędzie umożliwia tworzenie kształtowników z linii oraz inteligentne docinanie połączeń.

W drugiej części relacji:

 • dlaczego Hexagon wybrał BricsCAD
 • praca w chmurze Bricsys 24/7
 • panel dyskusyjny i nowość
 • darmowy BricsCAD Shape!

Zobacz skrót konferencji Bricsys 2017.